Notka z historii #5 – Zakończenie kariery w wielkim stylu

Na początku tego roku w katastrofie helikoptera zginął legendarny Kobe Bryant. Postanowiliśmy przypomnieć jego ostatni mecz w NBA, gdy w końcówce w pojedynkę poprowadził Lakersów do zwycięstwa z Utah Jazz.

Ostatni mecz sezonu 2015/2016 okazał się wielkim wydarzeniem. Gdy wcześniej Bryant poinformował, że wraz z zakończeniem sezonu przejdzie na emeryturę, bilety na mecz mimo niesamowicie zawyżonych cen rozchodziły się jak ciepłe bułeczki. Wszyscy chcieli zobaczyć ostatni raz „Mambę” na parkiecie.

Jak się okazało, zdecydowanie było co oglądać. Bryant w pierwszej połowie rzucił 23 punkty, jednak prawdziwy popis dał w ostatnich minutach, gdy praktycznie w pojedynkę wyciągnął zespół z miasta aniołów z dziesięciopunktowej straty i doprowadził do zwycięstwa. Od wyniku 84:94 dla graczy z Utah, zdobyli oni tylko dwa punkty. W tym czasie z kolei Bryant po raz kolejny udowodnił, że miano legendy jak najbardziej mu się należy.

Kobe zdobył 15 punktów rzędu dla swojej ekipy, w ciągu ostatnich trzech minut, a na koniec posłał podanie przez całe boisko do Jordana Clarksona, który ustalił wynik wspaniałym wsadem. Niemal wszyscy na trybunach (łącznie z Jackiem Nicholsonem, czy Jayem-Z) przecierali oczy ze zdumienia, gdy w każdej akcji po kolei Kobe brał piłkę, mijał kolejnych rywali i zdobywał kolejne oczka. Łącznie w całym meczu zgromadził ich aż 60.

Mecz, który na zawsze trafił do kanonów światowej koszykówki zakończył się wynikiem 101:96.