Notka z historii #6 – Milimetry od tragedii na lodzie

Często na wprowadzenie kolejnych nowinek mających poprawiać bezpieczeństwo zawodników w większości sportów, przychodzi czas, gdy coś się stanie. Tak było w przypadku hokeja, czy ochraniacz na szyję pojawił się dopiero po strasznym wypadku Clinta Malarchuka, który ledwo uszedł z życiem po starciu na lodzie.

Od lat najbardziej narażeni na kontuzje w hokeju na lodzie są bramkarze, którzy najczęściej mają kontakt z ciężkim krążkiem, który ze sporą prędkością leci w ich stronę, a także bardzo często obrywają od innych zawodników, gdzie przy bramce siłą rzeczy często tworzy się tłok.

Tak było 22 marca 1989 roku, gdy w lidze NHL St. Louis Blues mierzyło się z Buffalo Sabres. W jednej z sytuacji zderzyli się Steve Tuttle i Uwe Krupp. Obydwaj wpadli na bramkarza Sabres, Clinta Malarchuka. Po chwili cały lód zalał się krwią, a ten ostatni złapał się szyję. Wszyscy wiedzieli, że sytuacja jest bardzo poważna. Powtórki wykazały, że całkowitym przypadkiem łyżwa Tuttle’a przejechała po szyi zawodnika i przecięła mu tętnicę.

Wszyscy wokół mdleli na ten widok. Sam Malarchuk był pewien, że umiera, jednak resztkami sił chciał jak najszybciej opuścić lód, bowiem wiedział, że jego matka ogląda ten mecz w telewizji. Nakazał przekazać, że ją kocha. Chciał również szybkiego wezwania księdza.

Wtedy do akcji wkroczył jednak Jim Pizzutelli, trener przygotowania fizycznego, w zespole ze stanu Nowy Jork. Wcześniej w czasie wojny w Wietnamie, był bowiem medykiem. Wiedział, że trzeba reagować szybko. Zatamował krwawienie, przedłużając czas zawodnikowi, by wytrzymał do przyjazdu lekarzy. Dzięki temu karetka zdążyła przyjechać i zabrać Malarchuka, który ciągle w pełni świadomi zaczął wracać do świata żywych. W szpitalu okazało się, że bramkarz ma aż 15-centymetrową ranę. Medycy potrzebowali aż 300 szwów, by ją zaszyć. Później okazało się, że zabrakło trzech milimetrów, a nawet szybka reakcja Pizzutelliego mogłaby nic nie dać. Jednak już kilka tygodni później zawodnik wrócił na lód. Karierę zakończył dopiero w 1997 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: