Co było dalej #3 – Kolejni mistrzowie skoczni

W poprzednim odcinku przypomnieliśmy mistrzów świata juniorów w skokach narciarskich z ostatniej dekady XX wieku, teraz przyszedł więc czas na najlepszych w tej kategorii z 15 lat obecnego wieku.

Veli-Matti Lindstrom – Zwycięzca konkursu w Karpaczu w 2001 roku. Na młodzieżowym czempionacie zdobył łącznie cztery medale. Rok po konkursie w Karpaczu zdobył wicemistrzostwo olimpijskie w drużynie w Salt Lake City. W konkursie indywidualnym na średniej skoczni zajął piątej miejsce. Nigdy nie wygrał konkursu Pucharu Świata, dwukrotnie był drugi. Najwyżej w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata był 15.

Janne Happonen – Wielu przepowiadało mu wielką karierę, jednak Happonen przede wszystkim okazał się bardzo chimeryczny. Dodatkowo jego karierę wstrzymały kontuzje. Zwyciężył w 2002 roku w Schonach. Zdobył też wicemistrzostwo olimpijskie w drużynie i trzy medale mistrzostw świata w lotach również w drużynie. Zaliczył trzy zwycięstwa w zawodach Pucharu Świata, jednak nigdy nie był postrzegany w roli faworytów. Uchodził za świetnego lotnika.

Thomas Morgenstern – Taki sam mistrz jak i pechowiec. Trzykrotny mistrz olimpijski, ośmiokrotny mistrz świata, trzykrotny mistrz świata w lotach, dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli, zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni. Jego tytuły można wymieniać bez końca. 23 razy wygrywał konkursy Pucharu Świata. Miał jednak pecha do ciężkich upadków. W 2003 zanotował koszmarnie wyglądający wypadek w Kuusamo, a w 2014 roku stracił równowagę w powietrzu na mamuciej skoczni Kulm i z całym impetem uderzył o zeskok. Choć wrócił do pełnej sprawności (wystartował tylko w igrzyskach olimpijskich w Soczi, zdobywając wicemistrzostwo w drużynie), strach przed kolejnymi upadkami okazał się poważniejszy i zdecydował się zakończyć karierę.

Mateusz Rutkowski – W 2004 roku w norweskim Stryn Polak sprawił olbrzymią sensację, w pokonanym polu zostawiając obrońcę tytułu. Na Rutkowskiego szybko spadła sława i porównania do przeżywającego królewskie sezony, Adama Małysza i to przyćmiło młodego zawodnika, który szybko zaczął tracić formę, przez problemy z alkoholem i wagą.

https://zapiskisportowe.com/2020/04/21/a-mialo-byc-tak-pieknie-5-zniszczony-przez-porownania-do-malysza/

Joonas Ikonen – Postać chyba najmniej znana z całego towarzystwa. W Pucharze Świata tak naprawdę dał się poznać tylko w jednym sezonie 2005/2006, gdzie zajął dwa razy miejsca w pierwszej dziesiątce w Sapporo. To jedyny jednak dobry rok w jego wykonaniu. Po kolejnym kompletnie nieudanym sezonie zdecydował się odstawić narty.

Gregor Schlierenzauer – Legendarny Austriak w 2006 roku w Kranju dopełnił tylko formalności, pokonując Jurija Tepesa o dziesięć punktów, jako 16-latek. Jeszcze w tym samym roku odniósł trzy zwycięstwa w zawodach Pucharu Świata, łącznie przez całą dotychczasową karierę zgromadził ich 53. Ostatni raz wygrał jednak w 2014 roku. Od tamtej pory złapał zdecydowaną obniżkę formy. Miał dość, stracił motywację, doznał poważnej kontuzji. Ciągle jednak skacze na wysokim poziomie, choć już nie zbiera laurów. Dzięki jego sukcesom został i tak na stałe wpisany do kanonów skoków narciarskich. Oprócz dwóch Kryształowych Kul, dwa razu wygrał Turniej Czterech Skoczni, zdobył cztery medale igrzysk olimpijskich, sześciokrotnie mistrzostwo świata, czterokrotne mistrzostwo świata w lotach.

Roman Koudelka – Zwycięzca z 2007 roku przez lata utrzymywał się w czołówce, jednak nigdy nie odnosił wielkich sukcesów. W 2015 roku był bardzo blisko medalu mistrzostw świata w Falun. Zaliczył w czasie kariery pięć zwycięstw w zawodach Pucharu Świata. W sezonie 2014/2015 zajął siódme miejsce w klasyfikacji generalnej.

Andreas Wank – Mistrz świata juniorów z 2008 roku z Zakopanego. Był przez kilka lat stałym elementem niemieckiej drużyny, z którą zdobył mistrzostwo i wicemistrzostwo olimpijskie, sam jednak nigdy nie odnosił największych sukcesów. Dwukrotnie stawał na podium zawodów Pucharu Świata w Sapporo. Najwyżej w klasyfikacji generalnej był na 19 miejscu.

Lukas Muller – Mistrzostwo świata juniorów zdobywał trzy razy. Jego największym sukcesem w Pucharze Świata było szóste miejsce w Oberstdorfie w 2009 roku. Poza tym ani razu nie znalazł się pierwszej 20-tce. Zwyciężył pięć razy w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Z roku na rok był w coraz słabszej dyspozycji, choć był uznawany jako wielki austriacki talent.

Michael Haybock – Od lat utrzymuje się w czołówce Pucharu Świata, jednak zdecydowanie lepszy od niego okazuje się Stefan Kraft. Wicemistrz olimpijski, trzykrotny wicemistrz świata. Te tytuły zdobył jednak w drużynie. Trzykrotnie w indywidualnych konkursach olimpijskich był w pierwszej dziesiątce. Trzykrotnie w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, pięciokrotny zwycięzca zawodów Pucharu Świata. Dwukrotnie na podium Turnieju Czterech Skoczni, w edycji 2014/2015 stoczył pasjonujący pojedynek o końcowy triumf ze Stefanem Kraftem.

Władimir Zografski – Jedyny znany bułgarski skoczek narciarski, zdobył mistrzostwo juniorskie w 2011 roku, wygrywając sensacyjnie ze Stefanem Kraftem. Często punktuje w zawodach Pucharu Świata, dwukrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce.

Nejc Dezman – Jeden z wielu słoweńskich wielkich talentów, w Pucharze Świata nie potrafił się odnaleźć. Dwukrotnie był na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego. W zawodach Pucharu Świata ma za sobą kilka udanych startów, jednak na dłuższą metę nie potrafił wygrać rywalizacji o miejsce w składzie.

Jaka Hvala – Miał być ogromnym talentem, jednak dość szybko przepadł. Zaliczył jedyny sezon 2012/2013 bardzo udany, w którym wygrał nawet konkurs w Klingenthal. W kolejnym sezonie spisywał się już dużo słabiej i spadł do drugiej reprezentacji. Później wrócił jeszcze na chwilę do Pucharu Świata, jednak bez powodzenia. Na chwilę pokazał się jeszcze 2019 roku, zajmując 38 miejsce w Planicy.

Jakub Wolny – Kolejny polski mistrz świata juniorów. Kilkukrotnie był czwartym w polskiej drużynie. Czterokrotnie zwyciężył w zawodach właśnie w zawodach drużynowych. W Pucharze Świata stale pokazuje się dopiero od trzech sezonów, gdzie dość regularnie punktuje.

Johann Andre Forfang – Mistrz świata juniorów z 2015 roku, od kilku lat jeden z czołowych skoczków. Indywidualny wicemistrz olimpijski i mistrz olimpijski w drużynie oraz wicemistrz świata. Dwukrotny drużynowy mistrz świata w lotach. Trzykrotny zwycięzca zawodów Pucharu Świata. Trzykrotnie w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: