Subiektywny ranking TOP3 komentatorów i ekspertów Ekstraklasy. Zgadzacie się?

Piłkarską Ekstraklasę oglądamy nałogowo, zresztą pewnie tak jak i Wy, a co za tym idzie – mamy okazję przysłuchiwać się uważnie komentatorom. I teraz podczas przymusowej przerwy w rozgrywkach postanowiliśmy wziąć ich na tapet. Kogo uważamy za najlepszego? Chętnie poznamy też Wasze zdanie.

Od razu zaznaczamy, że ograniczamy się tylko do głównej stacji komentującej mecze PKO Ekstraklasy, czyli Canal+. Chociaż gdybyśmy włączyli do tego rankingu również TVP, w cuglach obie kategorie wygrałby duet Jacek Laskowski – Robert Podoliński. Przeważył fakt, że Telewizja Polska jest jedynie dodatkiem, a przede wszystkim za transmisję spotkań i odpowiednie ich opakowanie odpowiada Canal+.

Selekcja nie była łatwa, a jeszcze bardziej postanowiliśmy ją sobie utrudnić ograniczając się tylko do trzech nazwisk wśród komentatorów i ekspertów. Wybraliśmy naszym zdaniem top of the top, oczywiście odpowiednio to argumentując. I zapewne nie ze wszystkimi naszymi wyborami się zgodzicie.

KOMENTATORZY

3. Tomasz Ćwiąkała

Długo zastanawialiśmy się, czy na najniższym stopniu podium umieścić Ćwiąkałę czy Bartosza Glenia, ale koniec końców postanowiliśmy wyróżnić debiutanta w Canal+, bo tak trzeba jeszcze określać byłego komentatora Eleven. Wprawdzie stację zmienił na początku 2019 roku, ale początkowo głównie działał przy ligach zagranicznych, a z Ekstraklasą na pełnych obrotach jest od początku tego sezonu.

I bez wątpienia się odnalazł. Rzecz jasna klasę pokazywał już przy okazji spotkań La Liga czy innych topowych rozgrywek, ale jednak polska liga to zupełnie inny poziom widowiska. Ćwiąkała jednak wygląda więcej niż solidnie. Zawsze dobrze przygotowany, z dobrym researchem, odpowiednią modulacją głosu. Duże objawienie. Nas kupił.

***

2. Marcin Rosłoń

Przy okazji jego komentarza widać, że grał w piłkę. Wprawdzie Ekstraklasy nie podbił, wystąpił w niej zaledwie 19 razy, ale mistrzostwem Polski w swoim CV może się pochwalić, i to akurat w najlepszym swoim okresie. Chwilę później postanowił zaś… porzucić beztroskie życie piłkarza i zająć się dziennikarstwem. Przyznacie, decyzja zupełnie nietypowa.

Zagrał va banque i wygrał. Szybko objawił się jego talent komentatorski, a wydaje nam się, że z każdym kolejnym rokiem jest coraz lepszy. Szkoda tylko, że częściej możemy go usłyszeć przy okazji komentowania Premier League niż Ekstraklasy. Widać u niego czucie gry, rozumienie sytuacji boiskowych – pod tym względem jest w absolutnym topie komentatorów piłkarskich. Aż przyjemniej siada się do takiego ŁKS-u z Lechią, gdy na majku jest Rosłoń.

***

1. Rafał Wolski

Stworzony do wielkich meczów. Choć… nie ukrywamy, że mamy wciąż do niego trochę żalu, iż nie opakował lepiej swoim głosem legendarnego starcia Legii z Realem Madryt przy pustych trybunach, gdy wielu wręcz szalało przed telewizorami, kiedy Thibaut Moulin strzelał gola na 3:2. W Ekstraklasie jednak jego obecność przy klasykach jest wręcz obowiązkowa i najczęściej świetnie wywiązuje się ze swojej roli. Chyba trudno byłoby nam sobie wyobrazić decydujące o mistrzostwie Polski spotkanie bez jego komentarza.

Wyróżnia go to, że niejednokrotnie zauważy ciekawsze boiskowe niuanse od ekspertów, z którymi komentuje. Potrafi zwięzłym językiem wytłumaczyć, z czego wzięło się jakieś zagranie, dlaczego tak, a nie inaczej. Rozumie grę, nie mydli oczu. Jak jest słabe spotkanie, to daje to również do zrozumienia – oczywiście nie wprost – telewidzowi. Jest po prostu prawdziwy.

EKSPERCI

3. Maciej Murawski

Do sześciokrotnego reprezentanta Polski mamy jeden podstawowy zarzut: często chce przekazać aż za dużo, przez co zdarza mu się za bardzo rozgadywać. Wymowna jest scenka krążąca po Youtubie, gdy przed jednym z meczów wraz z Rafałem Wolskim mieli mieć wejście na żywo. Wolski powiedział wtedy Murawskiemu: „Muraś, masz trzydzieści sekund, musisz się zmieścić”. A Muraś tylko pokręcił głową zawiedziony.

Generalnie jednak pod względem wiedzy, trafnych opinii oraz analitycznego spojrzenia jest w ścisłym topie. Pewnie gdyby potrafił w bardziej zwięzły sposób przekazać informacje, znalazłby się na szczycie. A tak czasami irytuje, gdyż nieraz zdarza się, że komentatorzy muszą przerywać jego wywód, bo sytuacja, o której opowiada miała miejsce kilkadziesiąt sekund temu, a już coś groźnego dzieje się pod drugą bramką. Widać, że pracuje nad swoją gadatliwością, ale idzie mu to dość opornie. Szkoda.

***

2. Marcin Baszczyński

Ma luźny, wręcz odmienny od pozostałych komentatorów Ekstraklasy styl przekazywania swoich myśli. I to najczęściej są właśnie myśli, a nie w pełni przemyślane zdania. Mimo to jednak nas kupuje. Autentycznością, zrozumiałym językiem, a nie opowiadaniem w zawoalowany sposób.

Słucha się go przyjemnie, bo nie bawi się w komunały, mówi otwarcie, czasem się też zaśmieje, gdy jakieś zagranie go rozbawi. I o to właśnie chodzi. Ekstraklasa to nie jest do końca poważna liga, więc dlaczego mamy do niej podchodzić, jakby chodziło o sprawę życia i śmierci?

***

1. Radosław Majdan

Bardzo liczyliśmy na to, że Majdan po rezygnacji Eurosportu z pokazywania Ekstraklasy jednak w niej ciągle pozostanie. Poza Panem Trenerem Andrzejem Strejlauem był w zasadzie jedynym wartym dalszego angażu komentatorem z tej stacji, która kojarzy się nam głównie z permanentnym brakiem przygotowania Tomasza Lacha (jednogłośnie wygrałby plebiscyt na najgorszego człowieka siedzącego za mikrofonem) i olewczym podejściem do transmitowania polskiej ligi.

Majdan to jednak zupełnie inna marka, kompletnie nie pasował nam od początku do tamtego obrazu. Powiemy szczerze: jak na obecnego celebrytę nie spodziewaliśmy się po nim wiele. A zaskoczył nas bardzo pozytywnie. Nie chce nam się wierzyć, że w swoim napiętym grafiku ma czas między jedną a drugą ścianką na regularne oglądanie meczów Ekstraklasy, a mimo to zawsze jest świetnie przygotowany. Nie mówi pustych frazesów, tylko logicznie formułuje myśli, patrzy na wiele sytuacji analitycznie. Tego oczekujemy od ekspertów telewizyjnych. Bez znaczenia, czy za mikrofonem, czy w studiu, Majdan prezentuje się bardzo dobrze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: