Koronawirusowy szał wygrał ze sportem

Polska reprezentacja została wykluczona ze startu w kwalifikacjach do pierwszego konkursu Turnieju Czterech Skoczni. To pokłosie pozytywnego wyniku testu na koronawirusa Klemensa Murańki. Czy faktycznie problemem jest Covid, czy problemy siedzą w głowie innych ludzi?

Trzeba powiedzieć sobie jasno. Ze sportowego punktu widzenia to decyzja absolutnie skandaliczna. Polacy w ostatnim tygodniu przeszli przecież trzykrotnie testy i za każdym razem otrzymywali negatywne wyniki. Pełni nadziei przystępować mieli do Turnieju Czterech Skoczni. W ostatnich siedmiu konkursach nasi skoczkowie pięciokrotnie stawali na podium zawodów Pucharu Świata.

To dawało szansę na walkę nawet o zwycięstwo w prestiżowych zawodach, choć oczywiście wszyscy spodziewają się, że Halvarowi Egnerowi Granerudowi zagrozić będzie potrafił tylko Markus Eisenbichler. Wszystko jednak zostało zaprzepaszczone przez jeden, jak powiedział lekarz naszej kadry, Aleksander Winiarski, częściowo pozytywny test Klemensa Murańki.

Nawet jeśli Klimek jest zakażony z natury nie powinno to przecież wykluczać pozostałych skoczków z rywalizacji. Jeżeli piłkarze dostają pozytywny test, kierowani są na izolację, reszta drużyny przechodzi dodatkowe testy, jeżeli te wykażą wynik negatywny nie ma żadnego tematu o kwarantannie.

Podobnie było w przypadku Karla Geigera. Mistrz świata w lotach, po zawodach w Planicy otrzymał pozytywny wynik. Został skierowany na izolację, reszta jego drużyny została przebadana i po otrzymaniu negatywnych wyników pojechali do Engelbergu.

Dlaczego więc inaczej postąpiono w przypadku polskiej kadry? To już zagadka, która może być pożywką dla ludzi szukających teorii spiskowych. Trzeba sobie powiedzieć. Tłumaczenie lekarzy, że to jedyne możliwe wyjście jest chore. Ci sami lekarze nakazują ludziom ograniczać ich swobodę, bo media straszą wirusem.

W porządku, to choroba, której rozprzestrzenianie trzeba ograniczyć (sam przechodziłem), ale warto zapamiętać, że nie jesteśmy w bańce. Nie da się nas zamknąć i zabrać wszystkiego. Musimy się przyzwyczaić do życia z tym i przede wszystkim sobie radzić. Takie sytuacje z pewnością w tym nie pomagają. Dlaczego w sporcie mają być równi i równiejsi?

Szczególnie w przypadku turnieju, który pod względem prestiżu skoczkowie ustawiają tylko za Igrzyskami Olimpijskimi i mistrzostwami świata. Niektórzy przez cały rok pracują, by przygotować się do tych zawodów. Całość najlepiej podsumował Piotr Żyła.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: